Język niemiecki z dzieckiem

Język niemiecki z dzieckiem

Nauka przez śpiewanie

Muzykoterapia w życiu dziecka

Od 6 miesiąca życia Tomusia zaczęliśmy stopniowo wprowadzać go w świat muzyki. Początkowo poprzez wspólne słuchanie i śpiewanie piosenek (choć na to ostatnie przyszło nam trochę poczekać, przez kilka miesięcy to tylko my śpiewaliśmy).

Chcieliśmy też by muzyka i śpiew od początku dobrze mu się kojarzyły. Stąd to w naszych objęciach całowany i przytulany słuchał pierwszych utworów. Z czasem doszliśmy do dwóch piosenek. Pamiętaliśmy też, że taki maluszek nie może mieć zbyt dużo impulsów, dlatego długo ograniczaliśmy liczbę utworów, cały czas słuchając te same dwie, czy trzy piosenki.

To wspólne muzykowanie bardzo szybko przypadło nam do serca. Tomuś rozpoznawał znajome dźwięki. Z czasem stał się to jedyny niezawodny sposób, by go uspokoić. Zawsze przy ulubionych dźwiękach muzyki przestawał płakać.

Zabawa w językiem niemieckim

Postanowiliśmy też wykorzystać tą niezwykłą zdolność nauki i zapamiętywania, którą mają tylko dzieci na tak wczesnym etapie życia i wprowadziliśmy przez przypadek odkryte cudowne niemieckie piosenki ludowe.

Synek przyjął je z tak wielkim zainteresowaniem i fascynacją, że trudno go od nich odciągnąć, a my przy okazji poprawiamy znajomość języka. Tomuś rozpoznaje już ten język, o czym mogliśmy się przekonać podczas wakacyjnych wojaży, zaczyna też mówić pierwsze słowa.

Gdy patrzymy na dzieci w wieku szkolnym znajomych, które z takim trudem i wysiłkiem uczą się języków, to nasz pomysł nauki przez śpiew już od pierwszych miesięcy życia wydaje się być dobry. Piosenki są rytmiczne, łatwo wpadające w ucho, mają też mądry tekst.
Są wspaniałe do nauki języka niemieckiego, dla dzieci w każdym wieku, choć warto zaczynać już od pierwszych miesięcy życia malucha, mogą być również dobrą metodą do nauki niemieckiego dla rodziców. Rozwijają umiejętności muzyczne i ruchowe dziecka.
Poniżej kilka lekcji języka niemieckiego w oparciu o te utwory wraz z tekstem i tłumaczeniami w podziale tematycznym.

Może pokochają je też i inne dzieci…

Zapraszamy do naszych lekcji:

Lekcja 1. – Nauka kolorów – Grün, grün, grün sind alle meine Kleider