Magiczna szmatka – chustowanie dzieci adopcyjnych

Magiczna szmatka – chustowanie dzieci adopcyjnych

Noszenie adoptowanego dziecka w chuście – Znaczenie rodzicielstwa bliskości przy adopcji

Wzajemna bliskość, obecność rodziców i przywiązanie – to uczucia nieznane dzieciom w domach dziecka. Jaką rolę odgrywa chustowanie w przypadku ich adopcji?

Noszenie adoptowanego dziecka w chuście
Noszenie adoptowanego dziecka w chuście

Narodziny bliskości… czyli o tym, jak zbudować relację z dzieckiem zrodzonym przez inną kobietę

Noszenie adoptowanego dziecka w chuście jest jednym z niezwykłych sposobów na budowanie trwałej i pięknej relacji. W Polsce to właśnie niemowlęta najszybciej znajdują  nowych rodziców. Potrzeba bliskości u tak małych dzieci jest jedną, z najważniejszych potrzeb, których zaspokojenie stanowi gwarancją prawidłowego ich rozwoju. Niemowlę, będące blisko swojego rodzica czuje się bezpieczne, dzięki czemu lepiej funkcjonuje w „nowym” dla niego świecie.

Adaptacja dziecka po porodzie do nowej rzeczywistości

Maluch przez 9 miesięcy był nierozerwalną częścią swojej mamy, która  nosiła go pod sercem. Po porodzie staje się odrębną osobą, co sprawia, że czuje się często zagubiony i musi nauczyć się funkcjonowania w nowych warunkach. Związane z tym trudności są powodem stresu i płaczu dziecka. Wystarczy, że na horyzoncie pojawi się mama lub tata, czyli najbliższe mu osoby, które je dotkną, przytulą, coś miłego szepną i maluszek znów się uspokaja.

Jeżeli nawet niemowlę otoczone kochającymi rodzicami przeżywa trudności związane z adaptacją, to co dopiero dzieje się z niemowlęciem, którego nikt nie wspiera i nie towarzyszy w tych pierwszych dniach i miesiącach życia.

Niezaspokojona potrzeba bliskości noworodków

Zastanawialiście się kiedyś, jak to wygląda u tych najmniejszych, którzy z różnych powodów na tym trudnym starcie w nowe życie zostali sami, czyli u dzieci adopcyjnych? Potrzeba bliskości fizycznej jest u nich ogromna, ponieważ  brakuje jej już na starcie. Pojawia się u nich wielki niedosyt czułości i dotyku. Brak miłości pozostawia traumę na całe życie. Każdy dzień bez bliskości odciska swoje piętno. Gdy maluch ma szczęście i trafi do adopcji niewidoczne rany nie znikają tak szybko.

Chustowanie dzieci adopcyjnych

Doskonałą terapią i niezawodnym sposobem na budowanie więzi między nowymi rodzicami a maluszkiem może okazać się chustowanie. Odpowiednio wykorzystany kawałek materiału czyni cuda. Chusta do noszenia dzieci może być wspaniałym narzędziem, niezwykle pomocnym rodzicowi adopcyjnemu na początku wspólnej drogi.

Magdalena Modlibowska  autorka książki „Odczarować adopcję” napisała:

„Matka adopcyjna może czuć się bardziej samotna niż matka biologiczna, która ma ciążę, połóg, położną, swoje hormony i zrozumienie otoczenia. Matka adopcyjna tego nie ma, a tak samo potrzebuje, bo od momentu gdy bierze swoje dziecko w ramiona jej macierzyństwo jest tak naprawdę takie samo, jak biologiczne. Rozwiązania jakie są przydatne w rodzicielstwie biologicznym są idealne dla adopcji. Trzeba sobie uświadomić jak wygląda start macierzyństwa adopcyjnego. Dwie odrębne istoty zderzają się ze sobą nagle – nie ma długiej ciąży gdy już zaczyna się budowanie więzi, nie ma porodu gdy wspólnie matka i dziecko przechodzą przez narodziny, nie ma tej fizyczności, współistnienia w tej początkowej fazie. Trzeba więc zacząć budować relację bez tych podstaw”.

Rodzicielstwo adopcyjne – budowanie relacji poprzez noszenie adoptowanego dziecka w chuście

Zalety chustowania

Chusta pomaga nie tylko w czynności, jaką jest noszenie dziecka, lecz także umożliwia budowania wyjątkowej relacji między rodzicem a dzieckiem, opartej na wzajemnej bliskości, obecności i przywiązaniu. Dziecko na nowo staje się jednością z rodzicem, słyszy bicie serca, czuje jego zapach, jest bezpieczne. Pod wpływem dotyku zmniejsza się stres, a bodźce atakujące z zewnątrz nie są już takie groźne. Nosząc malucha zawiązanego z przodu mimowolnie go dotykamy, głaszczemy, muskamy, tulimy. Ma wówczas zaspokojoną jedną z najważniejszych potrzeb – poczucie bezpieczeństwa. Dzięki temu również łatwiej poznaje świat. To idealne narzędzie, z którego mogą korzystać zarówno mama, jak i tato. Oboje mogą pracować nad budowaniem tej szczególnej więzi.

Noszenia dziecka w chuście wpisuje się w zasady rodzicielstwa bliskości, a ono dla rodziców adopcyjnych może być pomocne w wejściu w normalność oraz może służyć jako darmowa terapia!

Chusta to kawałek materiału, który potrafi działać cuda.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.