Wydłużenie czasu na zrzeczenie się dziecka po porodzie

Wydłużenie czasu na zrzeczenie się dziecka po porodzie

Wydłużenie okresu, w którym matka może zdecydować o zrzeczeniu się dziecka po porodzie i oddaniu go do adopcji

W miejsce sześciu tygodni będzie aż dziesięć tygodni

Po wakacjach znów ruszył proces legislacyjny rządowego projektu o zmianie ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej z dnia 20 kwietnia 2018 r.

Wczoraj, czyli 24.10.2018 r.  jego zmodyfikowana wersja trafiła do Stałego Komitetu Rady Ministrów. Jest to już 8 krok, poprzedzający jej przyjęcie przez Sejm. Poszczególne etapy można śledzić na stronie Rządowego Centrum Legislacji.

W imię tzw. „dobra dziecka”, rząd nie wycofał się z pomysłu wydłużenia okresu zrzeczenia się praw rodzicielskich. Wyrażenia zgody rodziców na przysposobienie bez wskazania przysposabiającego stanie się prawomocne dopiero po upływie 70 dni od porodu.

Dokument „Sześć tygodni” pokazuje jak wygląda ten czas w życiu matki i nowonarodzonego dziecka? Z czym muszą się mierzyć? Mój Synek przeszedł właśnie taką drogę, zanim do nas trafił. I choć mógł z nami być od pierwszych dni życia, to cały proces adopcyjny, zajął aż pół roku.

Nowy czas na podjęcie decyzji przez matkę biologiczną – już nie 6 a 10 tygodni

Wkrótce matka, pragnąca oddać dziecko do adopcji i pozostawiająca je w szpitalu, będzie musiała odczekać nie 6, ale 10 tygodni, by potwierdzić swoją decyzję w sądzie. W ciągu tych 70 dni ma prawo zmienić stanowisko i zrezygnować z pierwotnego pomysłu o adopcji. Początkowo planowano wprowadzić nawet 14 tygodni. Na szczęście wobec licznych protestów środowisk adopcyjnych przyjęto ostatecznie 10 tygodni.

Zaskakująca była argumentacja stanowiska rządu na temat wydłużeniu okresu karencji. Podkreślano, że u kobiet po porodzie mogą wystąpić różnego rodzaju zaburzenia zachowania, depresja poporodowa czy tzw. Baby blues. Dlatego muszą mieć szansę na zmianę decyzji.

W myśl tych założeń wydawałoby się, że rodzice zrzekający się swoich praw do maleństwa, wracają do ośrodków adopcyjnych po upływie 10, czy 14 tygodni i żałują podjętych decyzji.

Czy tak jest faktycznie? Zrzeczenie się dziecka po porodzie – pochopna, czy przemyślana decyzja matki?

Jednak jak wynika z wieloletnich doświadczeń pracowników  ośrodków adopcyjnych i prowadzonych statystyk, takie zdarzenia nie mają miejsca.

Dyrektor Archidiecezjalnego Ośrodka Adopcyjnego w Łodzi w ciągu 22 lat pracy tylko raz spotkała matkę, która zgłosiła się do ośrodka, żałując faktu oddania dziecka. Warto jednak podkreślić, że miało to miejsce kilkanaście lat po adopcji, gdy jej syn był już nastolatkiem.

Najczęściej ta sytuacja wygląda inaczej. To matkom biologicznym zależy, by dziecko, jak najszybciej trafiło do nowych rodziców.  Ich decyzje o oddaniu maleństwa są przemyślane, zwykle podejmowane jeszcze w okresie ciąży, trudno liczyć na ich ewentualną zmianę.

Czy łatwo jest w Polsce zostawić swoje dziecko w szpitalu? I z czym muszą zmierzyć się kobiety, decydujące się na taki czyn? Zapraszam to kolejnego wpisu:

Gdy kobieta decyduje się zostawić dziecko w szpitalu


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *