Adopcja dziecka z Afryki
Czy łatwo jest adoptować dziecko z Afryki do Polski? Jak wygląda cały proces adopcyjny, formalności i koszty z nim związane?
Powszechnie uważa się, że adopcja dziecka z Afryki jest dużo łatwiejsza, gdyż liczba maluchów czekających na przysposobienie jest tam znacznie większa niż w Polsce. Rzeczywistość wygląda inaczej. Być może taki obraz kreują media. Ukazują bowiem przykłady z życia gwiazd i cerbetów, którzy zdecydowali się na adopcję zagraniczną, wybierając jeden z krajów afrykańskich.
Dla wszystkich osób myślących nad adopcją dziecka i starających się przejść z sukcesem wszystkie procedury – polecamy przewodnik: Narodziny miłości.
Na forach adopcyjnych w mediach społecznościowych, często pojawiają się zapytania o możliwość przyjęcia maluszka z Afryki, jednak brakuje odpowiedzi i przykładu choćby jednej osoby, która przeszła ten proces.
Polacy mieszkający za granicą myślą o adopcji dzieci z Afryki lub Azji
Wyjątkiem są polskie małżeństwa mieszkające na emigracji, które żyją i pracują w Norwegii, Irlandii, Wielkiej Brytanii itp., a więc praktycznie nie mają szans by adoptować dziecko z Polski. Taki rodzaj przysposobienia jest bowiem traktowany jako adopcja zagraniczna. Czasem jedynym sposobem na posiadanie potomstwa, staje się dla nich korzystanie z usług profesjonalnych agencji adopcyjnych, specjalizujących się w pośredniczeniu tym procederze.
Adopcja dziecka z Afryki wiąże się z koniecznością ponoszenia bardzo wysokich opłat
Osoby, pragnące adoptować dziecko z Afryki, muszą liczyć się też z bardzo wysokimi kosztami. Pobierane są bowiem opłaty rzędu od 100000 zł do 150000 zł. Ich wysokość różni się od siebie w zależności od kraju, z którego pochodzi dziecko.
Czas oczekiwania na malucha też nie należy do najkrótszych. Zależy od wieku dziecka i stanu jego zdrowia. Wynosi od kilku miesięcy do nawet 2 – 3 lat.
Wciąż krajem przodującym w adopcji dzieci z zagranicy są Stany Zjednoczone. Jednak pojawiające się doniesienia o przypadkach nadużyć i o niedanych adopcjach małoletnich do USA, sprawiły że część państw wprowadziła ograniczenia.
Adopcja dziecka z Etiopii – zablokowana od 2018 r.
Jednym z nich jest Etiopia, która wprowadziła zakaz adopcji małoletnich przez cudzoziemców. Bezpośrednią przyczyną takiej decyzji stał się dramat 13-letniej dziewczynki – Etiopki, która zmarła pod opieką swoich amerykańskich rodziców. Zaniedbania w opiece i podejrzenia handlu nieletnimi doprowadziły do uchwalenia ustawy w styczniu 2018 r. Etiopski rząd uznał w niej, że sieroty i inne dzieci mogą pozostać pod opieką wyłącznie obywateli swojego państwa.
W najbliższym czasie ograniczania mają dotyczyć adopcji z Republiki Południowej Afryki.
Kraje afrykańskie, w których nadal dopuszczalne są adopcje międzynarodowe to: Demokratyczna Republika Konga, Kamerun, Burundi, Malawi. Do tego dochodzi: Uganda, Burkina Faso, Ghana i Nigeria.
Łatwiejszą i tańszą formą przysposobienia może czasem okazać się adopcja dziecka z Ukrainy.