Biblioteczka adopcyjna – książki dla Dzieci Adopcyjnych

Biblioteczka adopcyjna – książki dla Dzieci Adopcyjnych

Jak powiedzieć dziecku o adopcji?

Jak pomóc mu zrozumieć i zaakceptować jego historię, która zaczyna się od porzucenia i braku miłości…

Oto książki dla dzieci adopcyjnych, które warto z nimi razem przeczytać:

  • Pierwsza, którą szczególnie polecamy to książka Agnieszki FrączekJeśli bocian nie przyleci, czyli skąd się biorą dzieci
książka dla dzieci
A. Frączek „Jeśli bocian nie przyleci, czyli skąd się biorą dzieci”

W tej krótkiej historii narratorem jest dziecko, które trafiło do adopcji. Opowiada ono o tym jak znalazło się u swoich adopcyjnych rodziców.

Historia rozpoczyna się od momentu zakochania się dwojga ludzi i zawarcia między nimi związku małżeńskiego. Następnie porusza problem bezskutecznego oczekiwania na potomstwo biologiczne, niemożności zajścia w ciążę. I wreszcie podjęcia decyzji o adopcji i przyjęciu pod opiekę rodzicielską maleństwa. W końcowej części możemy poczytać o ogromnej radości Rodziców i Dziecka i ich dalszym już wspólnym życiu we trójkę.

Książka jest krótka, pisana wierszem, zawiera kolorowe rysunki. Może być początkiem pierwszej, szczerej rozmowy z dzieckiem o jego historii. Niezwykle trudne zadanie stoi przed rodzicami adopcyjnymi, którzy często nie wiedzą kiedy i jak powiedzieć dziecku skąd się u nich wzięło?

Ta historia z pewnością pomoże dzieciom adopcyjnym nie czuć się gorszymi z powodu odrzucenia, które doświadczyły na początku swego życia. W miejsce odrzucenia pojawia się przecież ogromne pragnienie i miłość do Dziecka  co pozwala im poczuć się wyjątkowymi i najpiękniejszymi w świecie, bo kochanymi i mogą być ze swego życia dumne.

książka dla dzieci
A. Frączak: „Jeśli Bocian nie przyleci” – fragment
książka dla dzieci
A. Frączak: „Jeśli Bocian nie przyleci” – fragment
  • Druga książka to opowieść Ireny Landau zatytułowana Witaj, córeczko! – Poznajemy historię Marty, głównej bohaterki, prawie nastolatki, która mieszka w domu dziecka. Jej mama przebywa w więzieniu i straciła prawa rodzicielskie, a taty nigdy nie znała. Pozorny spokój dziewczynki burzą jednak Państwo Milewscy, którzy chcą ja zaadoptować.
książka o adopcji dla dzieci
Irena Landau „Witaj córeczko”

Marta nie wierzy, że ktoś może ją chcieć, że może ją pokochać. Nawet gdy trafia do rodziny adopcyjnej jest przekonana, że to pomyłka, że niebawem znów wróci do domu dziecka, że nowi rodzice jej tak naprawdę nie chcą. Dziewczynka boi się zaufać i poczuć kochaną. Nie potrafi się cieszyć faktem adopcji i robi wszystko by nie przywiązać się do nowych Rodziców.

Witaj, córeczko! to książka o ogromnej tęsknocie za miłością, za rodzicami i domem. To opowieść o braku pewności siebie i wyszukiwaniu w sobie wad, które niejako usprawiedliwiają fakt porzucenia przez rodziców biologicznych.  

To książka o strachu przed zranieniem i kolejnym porzuceniem. I o trudnej sztuce budowania ponownego zaufania. Ten realistyczny obraz dziecka porzuconego zestawiony jest jednak z ogromną radością rodziców adopcyjnych i z ich szczerą miłością do Marty.

Obowiązkowe książki o tematyce adopcji dla przyszłych rodziców adopcyjnych

Literatura dla rodziców dziecka z alkoholowym zespołem płodowym (FAS)