Adopcja dziecka z domu dziecka
Jak adoptować dziecko z domu dziecka?

Takie pytanie dość często jest wpisywane w pole niejednej wyszukiwarki internetowej. Nie każdy tak naprawdę wie, jak dokładnie wygląda procedura adopcyjna.
Część osób sądzi, że zainteresowani kandydaci na rodziców adopcyjnych jadą do najbliższego domu dziecka i wybierają sobie tam dziecko do adopcji.
Oczywiście tak nie jest. W Polsce instytucją pośredniczącą w procesie adopcyjnym są ośrodki adopcyjne.
To one najpierw dokonują selekcji wśród kandydatów na rodziców adopcyjnych, a następnie ich szkolą, organizując w tym celu specjalne kursy adopcyjne. A w końcu szukają dla danych rodziców dziecka, biorąc pod uwagę przede wszystkim dobro Malca. To On jest w tych poszukiwaniach najważniejszy, a nie kandydaci. Przyszli rodzice adopcyjni mają więc tak naprawdę kontakt tylko z tym jednym, wybranym przez ośrodek dzieckiem.
Jeśli zatem myślimy o adopcji dziecka, to powinniśmy w pierwszej kolejności skontaktować się z wybranym ośrodkiem adopcyjnym. Od 2012 r. jest ich w Polsce znacznie mniej, niż wcześniej (nieco ponad 60). Przy czym mamy do wyboru ośrodki państwowe, jak również katolickie i wspierane przez fundacje. Warto tu jednocześnie pamiętać, że przy wyborze ośrodka nie obowiązuje nas rejonizacja. Jednak najwygodniej wybrać placówkę położoną blisko naszego miejsca zamieszkania, ale ważne są tu też i inne warunki, o czym pisaliśmy w artykule: Wybór ośrodka adopcyjnego.
Niestety Polacy mieszkający poza granicami kraju mogą starać się o adopcję dziecka tylko w ramach tzw. adopcji zagranicznej. Zgodnie z przepisami prawnymi ważne jest tutaj miejsce zamieszkania rodziców adopcyjnych, a nie ich obywatelstwo. Polacy mieszkający i pracujący przykładowo w Wielkiej Brytanii, czy Irlandii mają możliwość przysposobienia dziecka z Polski na warunkach podobnych jak obcokrajowcy (liczy się miejsce zamieszkania, a nie narodowość).
Od 2017 r. przysposobieniem małoletniego obywatela Polski zamieszkałego w kraju przez osobę zamieszkałą za granicą, zajmują się już tylko dwa ośrodki (oba katolickie), tj. Katolicki Ośrodek Adopcyjny w Warszawie i Diecezjalny Ośrodek Adopcyjny w Sosnowcu. Obowiązuje w tym przypadku zasada pierwszeństwa przysposobienia „krajowego” nad „zagranicznym”, więc obywatele polscy mieszkający za granicą mogą adoptować dziecko z Polski, tylko wówczas, gdy nie udało się znaleźć dla niego rodziców w kraju.