Katolicki Ośrodek Adopcyjny w Warszawie opinie

Katolicki Ośrodek Adopcyjny w Warszawie opinie

Katolicki Ośrodek Adopcyjny w Warszawie przy ul. Ratuszowej 5 – wymagania, opinie, czas oczekiwania na szkolenie, kwalifikację i na dziecko

Katolicki Ośrodek Adopcyjny w Warszawie jest placówką niepubliczną, funkcjonuje w ramach środków pochodzących z dotacji z budżetu państwa. Jego siedziba mieści się w budynku przy ul. Ratuszowej 5 w Warszawie. Jest to obecnie jedyny ośrodek w Polsce, który ma możliwość realizacji adopcji nie tylko krajowych, lecz także i zagranicznych. Przy Ośrodku działa też grupa wsparcia dla Rodziców Dzieci z FAS. Dodatkowo realizowany jest też comiesięczny cykl spotkań dla Rodzin Adopcyjnych.

Poznaj nasze książki o adopcji: Moje nowe życie po adopcji – historie dorosłych adoptowanych, Przewodnik po procedurach adopcyjnych, Rozmowy o adopcji (doświadczenia kobiet), „Adopcja oczami ojca. Wybierając jedną z nich wspierasz nasze działania 🙂

Czas oczekiwania na kurs adopcyjny i na kwalifikację

Osoby pragnące przysposobić dziecko muszą zgromadzić wszystkie wymagane dokumenty, czyli:

  • zaświadczenie o niekaralności z Krajowego Rejestru Karnego,
  • odpis zupełny aktu małżeństwa, życiorys,
  • informacja z zakładu pracy o zatrudnieniu i zarobkach,
  • zaświadczenie o leczeniu niepłodności,
  • zaświadczenia lekarskie od lekarza rodzinnego i od lekarza psychiatry, stwierdzające brak przeciwwskazań do sprawowania opieki nad dzieckiem,

Dopiero wówczas przechodzą wstępną procedurę kwalifikacyjną, podczas której poddawani są diagnozie psychologiczno-pedagogicznej.

Katolicki Ośrodek Adopcyjny w Warszawie opinie
Katolicki Ośrodek Adopcyjny w Warszawie opinie

Małżeństwa zakwalifikowane do dalszego etapu uczestniczą w szkoleniach. Kurs na rodziców adopcyjnych odbywa się co dwa tygodnie przez okres około 6-7 miesięcy. Najczęściej od godziny 18.  Do tego dochodzi indywidualne spotkanie z psychologiem i pedagogiem.

Katolicki Ośrodek Adopcyjny w Warszawie prowadzi szkolenie w oparciu o autorski program pt. „Służyć Najmniejszym”. Spotkania mają wzmacniać prawidłowe motywacje kandydatów. Wśród proponowanych tematów zajęć są między innymi:
Od bezdzietności do rodzicielstwa
Rodzina – rola więzi emocjonalnych
Budowa poczucia własnej wartości u dziecka
Warsztaty umiejętności wychowawczych  i radzenia sobie w sytuacjach stwarzających trudności wychowawcze
Jawność adopcji
Kształtowanie postaw religijnych – wychowanie w rodzinie chrześcijańskiej
Zaburzenia integracji sensorycznej (SI) i alkoholowy zespół płodowy (FAS), jako najczęściej występujące problemy dzieci adoptowanych
Zdrowie dziecka – profilaktyka, rozpoznawanie chorób i ich leczenie.

Zagadnienia prawne związane z przysposobieniem

Pary starające się o adopcję dziecka powyżej 1 roku życia uczestniczą w dodatkowych zajęciach na temat:

Sytuacji dziecka osieroconego i sposobów kompensacji opóźnień rozwojowych
Problemów emocjonalnych i zaburzeń zachowania u dziecka oraz możliwości wspomagania jego rozwoju

Dla małżeństw starających się o adopcję drugiego dziecka szkolenie rozszerzono o zagadnienia: Rodzeństwo bez rywalizacji

Szkolenie organizowane jest kilka razy w roku, w zależności od zapotrzebowania. Nie czeka się więc na nie zbyt długo.

Czas oczekiwania na dziecko

Średni czas oczekiwania na Ten telefon wynosi średnio od 1 do około 2 lat. Im większe otwarcie małżonków tym krótszy czas oczekiwania. Przy gotowości przyjęcia dziecka z obciążeniami cała procedura może ograniczyć się do tygodni lub miesięcy.

Opinie i ocena pracy

Katolicki Ośrodek Adopcyjny w Warszawie przyjmuje wyłącznie małżeństwa sakramentalne z 5 letnim stażem (w wyjątkowych sytuacjach 4,5 letnim). Osoby w wieku około 40 lat mają szansę przysposobić Maluszka w wieku przedszkolnym.

Katolicki Ośrodek Adopcyjny w Warszawie to placówka, która budzi spore emocje. Część osób zdecydowanie ją odradza, gdyż napotkała na liczne problemy i czasem nie uzyskała kwalifikacji z najróżniejszych powodów. Dopiero w innych ośrodkach udało im się spełnić  marzenie o rodzicielstwie. W nich uchodzili wręcz za wzorowych kandydatów.

Spotkałam też małżeństwa, które nie wyobrażają sobie adopcji dziecka z pomocą innej placówki. Dobrze jest więc samemu sprawdzić, jak układa się współpraca z tą placówką, a w przypadku braku kwalifikacji spróbować w innym miejscu.

Warto też podkreślić, że KOA w Warszawie to jedyna placówka w Polsce, która posiada uprawnienia do realizacji adopcji zagranicznych.

Przeczytaj też wpis dotyczący wyboru Ośrodka Adopcyjnego