Dekalog Dobrego Rodzica

Dekalog Dobrego Rodzica

Przykazania dla Rodziców widziane oczami Dziecka

Prośba Dziecka do jego Rodziców
Prośba Dziecka do Rodziców

Co nasze Dziecko chciałoby nam przekazać? Czego najbardziej potrzebuje by być szczęśliwe?

  1. Mamo, Tato kochajcie się. To doświadczenie Waszej wzajemnej miłości jest mi bardzo potrzebne, gdyż daje mi poczucie bezpieczeństwa. Tylko wtedy czuję, że moja rodzina jest stabilna i uczę się szacunku i miłości.
  2. Mamo, Tato spędzajcie ze mną czas. Wszystkiego, czego najbardziej potrzebuję to tego, żebyście byli ze mną, nie obok, ale właśnie ze mną. Chcę poczuć, że jestem dla Was najważniejszy, ważniejszy od codziennych spraw. Żadne rzeczy, prezenty nie zastąpią mi Was i Waszej obecności. Spędzając ze mną czas uczycie mnie jak w przyszłości budować prawidłowe więzi z innymi ludźmi i jak ich poznawać.
  3. Mamo, Tato okazujcie mi Waszą miłość do mnie. Muszę wiedzieć i czuć, że mnie kochacie. I to nie tylko poprzez czas który ze mną spędzacie, ale również poprzez słowa, dotyk, pieszczoty, przytulanie. Nawet gdy będę starszy nie rezygnujcie z oznak Waszej miłości do mnie.
  4. Mamo, Tato poznawajcie mnie. Pytajcie, obserwujcie co lubię robić, a czego nie, co mnie interesuje, kto jest moim przyjacielem. Na każdym etapie życia bardzo się zmieniam i zmienia się mój świat. Jeśli to przegapicie, to może się okazać, że tak naprawdę mnie już nie znacie. Tylko mnie znając możecie zauważyć kiedy mam problemy i kiedy jest mi źle i w porę zareagować.
  5. Kochani Rodzice, pamiętajcie, że aby mnie poznać musicie mnie słuchać. Jeżeli przychodzę z jakimś problemem, to starajcie się mnie wysłuchać i zrozumieć, tylko wtedy będziecie mogli spojrzeć na daną sprawę z mojej perspektywy.
  6. Mamo, Tato bądźcie dla mnie oparciem. Gdy popełnię błędy pomóżcie mi je naprawić, nie krytykujcie mnie, nie karzcie, ale bądźcie zawsze tymi, którzy się nie odwrócą ode mnie, na których zawsze mogę liczyć. Tylko wtedy, gdy postąpię źle nie będę się Was bał. Nauczę się też tolerancji wobec innych.
  7. Mamo, Tato by poczuć się bezpiecznie musze mieć jasno określone przez Was zasady. Wymagając ode mnie ich wypełnienia nie tylko kierujecie moim rozwojem, ale też chronicie mnie przed niebezpieczeństwami. Dzięki temu też wiem, że Wam na mnie zależy. Wiem co mi wolno, a co nie, oraz czego mogę się spodziewać za złamanie którejś z zasad.
  8. Kochani Rodzice ale musicie być przy tym konsekwentni w egzekwowaniu ode mnie ich przestrzegania. Kara lub jej brak nie mogą zależeć od Waszego nastroju, czy mojego szantażu. Muszę wiedzieć, że ustalone przez Was reguły obowiązują zawsze.
  9. Mamo, Tato przyznawajcie się do swoich błędów. Dzięki temu będę wiedział, ze jestem dla Was ważny, że poważnie mnie traktujecie, ale też nauczę się jak postępować gdy sam popełnię błąd.
  10. Rodzice moi dotrzymujcie danego słowa. Nie obiecujcie mi rzeczy, których potem nie spełnicie. Dla mnie to ma ogromne znaczenie. Musze mieć do Was zaufanie. Dzięki temu też wiem, że mogę na Was liczyć, że traktujecie mnie poważnie.

Dekalog Rodzica jest gwarancją szczęśliwego dzieciństwa.