Ośrodek adopcyjny Poznań opinie – czy warto się nimi sugerować?

Ośrodek adopcyjny Poznań opinie – czy warto się nimi sugerować?

Ośrodek adopcyjny Poznań – opinie, warunki i zasady kwalifikacji

Gdy przeanalizujecie opinie na temat ośrodków adopcyjnych w Poznaniu, to zauważycie spore różnice. Na co warto zwrócić uwagę przy wyborze placówki, która ma spełnić rolę przysłowiowego bociana i pomóc nam odnaleźć dziecko?

W Poznaniu funkcjonują dwa ośrodki adopcyjne: Wielkopolski Ośrodek Adopcyjny  przy ul. Nowowiejskiego i Chrześcijański Ośrodek Adopcyjny „Pro Familia” przy ulicy Kosińskiego.

Ośrodek adopcyjny Poznań opinie
Ośrodek adopcyjny Poznań opinie

Z moich obserwacji wynika, że nie istnieją doskonałe placówki. Każda z nich ma swoich zagorzałych zwolenników, jak i przeciwników. Dlaczego tak się dzieje? Bo tworzą ją ludzie, rożni ludzie ze swoim doświadczeniem, wiedzą, upodobaniami, zwyczajami i słabościami. Z niektórymi osobami dość szybko nawiązujemy więź i dobrze nam się z nimi współpracuje, a z innymi już nie.  Wszystko idzie jak po grudzie i ciągle pojawiają się problemy. Dlatego tak ważne jest wcześniejsze poznanie pracowników. Bo przecież do tego, by odnaleźć tak długo wyczekiwane dziecko, opowiadać o całym swoim życiu, traumie związanej z niemożnością posiadania biologicznego potomstwa, konieczne jest nawiązanie przyjacielskich relacji. Przy braku życzliwości i niezrozumieniu, niewiele zdziałamy.

Co możemy zrobić? Jak się przygotować? Na co zwrócić uwagę przy wyborze ośrodka,  pośredniczącego w procesie adopcji dziecka?

Warto poznać szczegółowe warunki współpracy i wymagania placówki względem kandydatów na rodziców adopcyjnych. Na tym etapie dobrze jest o wszystko pytać? Mało osób wie, że czas oczekiwania na kurs, a potem na dziecko może się od siebie znacznie różnić w poszczególnych ośrodkach. Podobnie jak i kryteria brane pod uwagę do kwalifikacji. Niektóre ośrodki dopuszczają jednorazową nieobecność na szkoleniach, inne nie. Wystarczy jedna absencja, by nie uzyskać kwalifikacji. Ważne są też godziny szkoleń. Pracując trudno uczestniczyć w zajęciach w godzinach przedpołudniowych.  Niektóre placówki biorą to pod uwagę i  organizują kurs w  porze popołudniowo – wieczornej.

Sprawozdania z działalności ośrodków adopcyjnych – nieocenione źródło informacji

Kolejna istotna sprawa to średnia liczba przeprowadzanych przez ośrodek adopcji i liczba dzieci, które kwalifikuje. Gdy porównamy te dane z liczbą osób, które uzyskały kwalifikację  w ostatnich latach, to możemy oszacować szybkość i efektywność pracy instytucji. Ośrodki adopcyjne mają obowiązek sporządzania rocznych sprawozdań z działalności, które przesyłane są do Urzędu Wojewódzkiego. Znajdziemy w nich również informacje na temat kandydatów odrzuconych podczas procedury adopcyjnej, które nie uzyskały kwalifikacji. Większość osób nie zwraca na to uwagi, a te liczby są niezwykle istotne, bo pomogą nam ustrzec się przed przykrymi konsekwencjami.

„Ośrodek adopcyjny Poznań opinie” gdy szukamy tej frazy w wyszukiwarce, pamiętajmy że spostrzeżenia innych osób mogą być pewnym uzupełnieniem zdobytej wcześniej wiedzy, ale nie zastąpią  własnych odczuć, wynikających z bezpośredniego kontaktu.

Chrześcijański Ośrodek Adopcyjny „Pro Familia”  opinie