Wybór ośrodka adopcyjnego

Wybór ośrodka adopcyjnego

Który ośrodek adopcyjny wybrać?

– trudna decyzja kandydatów na rodziców adopcyjnych

Szczegółowe i praktyczne informacje na temat całej procedury adopcyjnej zebraliśmy w przewodniku: Kompendium wiedzy o adopcji. Narodziny miłości.

Szczęśliwa Rodzina nad morzem
Szczęśliwa Rodzina Adopcyjna

Na różnych forach internetowych i grupach w mediach społecznościowych dotyczących adopcji dziecka, wciąż pojawia się jedno ważne pytanie osób, które dopiero przymierzają się do pełnienia roli rodziców adopcyjnych:

Który ośrodek adopcyjny wybrać w danym mieście, czy województwie?

Jeśli dokładnie prześledzimy udzielone odpowiedzi, to często zauważymy pewną rozbieżność w ocenie poszczególnych ośrodków. Część osób będzie nam polecać ośrodki katolickie, część znów publiczne (działające w ramach samorządu województw), a jeszcze inni ośrodki działające przy różnego rodzaju fundacjach.

Dlaczego spotkamy tak skrajne opinie i czym się kierować przy wyborze ośrodka adopcyjnego, z którym zwiążemy się na minimum kilka, a czasem i kilkanaście miesięcy współpracy? Bywa też, że na dłużej, bo przecież ośrodki adopcyjne starają się utrzymywać także i później kontakty z rodzinami adopcyjnymi, organizując coroczne zjazdy, czy festyny rodzinne, a czasem i regularne spotkania w ośrodkach, gdzie poruszane są problemy, z którymi mogą się spotkać rodzice na różnych etapach wspólnego życia z adoptowanym dzieckiem. Instytucje te prowadzą również poradnie psychologiczne i pedagogiczne, w ramach których starają się pomóc rodzinom adopcyjnym w indywidualnych, konkretnych już przypadkach.

Na co zwrócić uwagę?

Oto kilka najważniejszych czynników, które warto wziąć pod uwagę wybierając ośrodek adopcyjny:

1. Lokalizację (kontakt z ośrodkiem nie będzie jednorazowy, będziemy musieli uczestniczyć w kilku, czy nawet kilkunastu spotkaniach w ramach samego kursu adopcyjnego, do tego dochodzą spotkania w psychologiem, pedagogiem, wstępne rozmowy kwalifikacyjne). Przy wyborze ośrodka nie obowiązuje rejonizacja.

2. Kryteria (każdy ośrodek adopcyjny nieco inaczej interpretuje przepisy prawne dotyczące procesu adopcyjnego i warunków, które muszą spełnić kandydaci na rodziców adopcyjnych; nie wszędzie wymagany jest przykładowo 5 letni staż małżeński; niektóre ośrodki dopuszczają też adopcję przez osoby samotne; to samo dotyczy też i innych kryteriów).

3. Czas oczekiwania na kurs adopcyjny (pamiętajmy, że w różnych ośrodkach adopcyjnych, czas oczekiwania na sam kurs adopcyjny może być różny). Mając już zaświadczenie o ukończonym kursie adopcyjnym możemy uzyskać kwalifikację na rodziców adopcyjnych także i w innym ośrodku (czyli inny ośrodek będzie szukał dla nas dziecko).

Nie musimy znów przechodzić tam kolejnego kursu. Zdarza się (choć na szczęście rzadko), że kandydaci na rodziców adopcyjnych nie uzyskają kwalifikacji uprawniającej do adopcji dziecka. Czy przekreśla nas to już całkowicie? Na szczęście nie! Możemy starać się o taką kwalifikację w innych ośrodkach adopcyjnych.

Oczywiście najlepiej, jeśli nasza współpraca z danym ośrodkiem jest całościowa, czyli w jednym miejscu przechodzimy przez wszystkie procedury adopcyjne. Pracownicy ośrodka mogą nas wtedy lepiej poznać i łatwiej jest im wybrać dla nas dziecko.

4. Pamiętajmy też wybierając ośrodek adopcyjny, że różnimy się gustami. To co tak bardzo odpowiada naszym znajomym, nie zawsze będzie nam pasować.

My kończyliśmy kurs adopcyjny z 6 małżeństwami. Każda z tych par miała zupełnie inne odczucia na temat pracowników naszego ośrodka. Inaczej też wyglądała wzajemna współpraca. Dla nas i jeszcze dla dwóch małżeństw najtrudniejsze były spotkania z panią psycholog. Nie mogliśmy nawiązać „nici porozumienia” (co ciekawe z innym psychologiem relacja była od początku dobra). Ale wiem też, że tą trudną w naszym przypadku panią psycholog kilka par z naszego kursu ceniła.

Podsumowując przy wyborze ośrodka nie zawsze warto brać tak bardzo pod uwagę opinie innych osób, nawet znajomych. Każdy z nas może mieć bowiem zupełnie inne odczucia na temat tej samej instytucji i pracujących tam ludzi.
Ważne by znaleźć miejsce, w którym to my będziemy się czuć dobrze. Współpraca z takim ośrodkiem ma szanse przynieść najlepsze rezultaty i rozciągnąć się też na okres postadopcyjny.