Wybór ośrodka adopcyjnego

Wybór ośrodka adopcyjnego

Który ośrodek adopcyjny wybrać? – niełatwa decyzja kandydatów na rodziców adopcyjnych

Zastanawiasz się, jaki OA wybrać? Na co zwrócić uwagę, podejmując tak ważną decyzję?

Wiele osób rozpoczynających starania o adopcję nie zdaje sobie sprawy, że dokonany przez nich wybór Ośrodka Adopcyjnego, może być kluczowy z punktu widzenia sukcesu całej procedury. Warto więc poświęcić trochę czasu, przed podjęciem ostatecznej decyzji. Pomoże Wam w tym nasza⏩ Aplikacja „Ośrodki Adopcyjne”, która uwzględnia opinie i oceny ponad 650 osób, starających się o adopcję.

Część osób spotkała się z odrzuceniem i dyskwalifikacją ze strony OA. To bolesne doświadczenie sprawiło, że niektórzy się poddali, zrezygnowali z dalszych starań. Natomiast inni stracili niepotrzebnie czas i nerwy. Dopiero w kolejnym OA udało im się adoptować dziecko.

Który ośrodek adopcyjny wybrać w danym mieście, czy województwie?

Jeśli dokładnie prześledzimy opinie na temat OA zebrane w aplikacji, to zauważymy pewną rozbieżność w ocenie poszczególnych ośrodków. Część osób będzie nam polecać ośrodki katolickie, część znów publiczne (działające w ramach samorządu województw), a jeszcze inne ośrodki działające przy różnego rodzaju fundacjach. Jednak przy analizie wielu opinii i zebraniu różnych doświadczeń można wyłonić OA najlepiej oceniane przez kandydatów i te, w których najtrudniej jest przejść całą procedurę.

Dlaczego spotkamy tak skrajne opinie i czym się kierować przy wyborze ośrodka adopcyjnego, z którym zwiążemy się na minimum kilka, a czasem i kilkanaście miesięcy współpracy? Bywa też, że na dłużej, bo przecież ośrodki adopcyjne starają się utrzymywać także i później kontakty z rodzinami adopcyjnymi, organizując coroczne zjazdy, czy festyny rodzinne, a czasem i regularne spotkania w ośrodkach, gdzie poruszane są problemy, z którymi mogą się spotkać rodzice na różnych etapach wspólnego życia z adoptowanym dzieckiem. Instytucje te prowadzą również poradnie psychologiczne i pedagogiczne, w ramach których starają się pomóc rodzinom adopcyjnym w indywidualnych, konkretnych już przypadkach.

Szczegółowe i praktyczne informacje na temat całej procedury adopcyjnej zebraliśmy w Zestawie adopcyjnym: Aplikacja „Ośrodki Adopcyjne” + Kompendium wiedzy o adopcji. Narodziny miłości.

Na co zwrócić uwagę?

Oto kilka najważniejszych czynników, które warto wziąć pod uwagę dokonując wyboru ośrodka adopcyjnego:

1. Lokalizację (kontakt z ośrodkiem nie będzie jednorazowy, będziemy musieli uczestniczyć w kilku, czy nawet kilkunastu spotkaniach w ramach samego kursu adopcyjnego, do tego dochodzą spotkania w psychologiem, pedagogiem, wstępne rozmowy kwalifikacyjne). Przy wyborze ośrodka nie obowiązuje rejonizacja.

2. Kryteria (każdy ośrodek adopcyjny nieco inaczej interpretuje przepisy prawne dotyczące procesu adopcyjnego i warunków, które muszą spełnić kandydaci na rodziców adopcyjnych; nie wszędzie wymagany jest przykładowo 5 letni staż małżeński; niektóre ośrodki dopuszczają też adopcję przez osoby samotne; to samo dotyczy też i innych kryteriów).

Co jeszcze jest ważne przy wyborze OA?

3. Czas oczekiwania na kurs adopcyjny (pamiętajmy, że w różnych ośrodkach adopcyjnych, czas oczekiwania na sam kurs adopcyjny może być różny). Mając już zaświadczenie o ukończonym kursie adopcyjnym możemy uzyskać kwalifikację na rodziców adopcyjnych także i w innym ośrodku (czyli inny ośrodek będzie szukał dla nas dziecko).

Nie musimy znów przechodzić tam kolejnego kursu. Zdarza się (choć na szczęście rzadko), że kandydaci na rodziców adopcyjnych nie uzyskają kwalifikacji uprawniającej do adopcji dziecka. Czy przekreśla nas to już całkowicie? Na szczęście nie! Możemy starać się o taką kwalifikację w innych ośrodkach adopcyjnych.

Oczywiście najlepiej, jeśli nasza współpraca z danym ośrodkiem jest całościowa, czyli w jednym miejscu przechodzimy przez wszystkie procedury adopcyjne. Pracownicy ośrodka mogą nas wtedy lepiej poznać i łatwiej jest im wybrać dla nas dziecko.

4. Pamiętajmy też wybierając ośrodek adopcyjny, że różnimy się gustami. To co tak bardzo odpowiada naszym znajomym, nie zawsze będzie nam pasować.

My kończyliśmy kurs adopcyjny z 6 małżeństwami. Każda z tych par miała zupełnie inne odczucia na temat pracowników naszego ośrodka. Inaczej też wyglądała wzajemna współpraca. Dla nas i jeszcze dla dwóch małżeństw najtrudniejsze były spotkania z panią psycholog. Nie mogliśmy nawiązać „nici porozumienia” (co ciekawe z innym psychologiem relacja była od początku dobra). Ale wiem też, że tą trudną w naszym przypadku panią psycholog kilka par z naszego kursu ceniła.

Podsumowując przy wyborze ośrodka warto brać pod uwagę opinie innych osób, ale w ostatecznej decyzji kierować się też własnymi odczuciami. Doświadczenia innych kandydatów na temat tej samej instytucji i pracujących tam ludzi mogą się różnić.
Ważne by znaleźć miejsce, w którym to my będziemy się czuć dobrze. Współpraca z takim ośrodkiem ma szanse przynieść najlepsze rezultaty i rozciągnąć się też na okres postadopcyjny.

Przygotowując się do adopcji poznaj też ⏩dobre książki dla przyszłych rodziców adopcyjnych. Wśród nich szczególnie polecam Ci: ✅„Moje nowe życie po adopcji – historie dorosłych adoptowanych” oraz ✅„Rozmowy adopcyjne” – historie kobiet, które adoptowały dziecko.